Zajęcia na kierunku Fizyka Medyczna są prowadzone przez pracowników Instytutu Fizyki Doświadczalnej, Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki oraz pracowników Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajęcia odbywają się w pracowniach dydaktycznych (fizyczne laboratorium dydaktyczne z 40 nowoczesnymi stanowiskami doświadczalnymi, pracownia fizyki nuklearnej i obrazowania medycznego) oraz specjalistycznych pracowniach naukowych Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz w pracowniach klinik Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Student fizyki medycznej na gdańskiej uczelni zdobywa szeroką wiedzę z fizyki, opartą na gruntownej wiedzy matematycznej oraz umiejętność pracy laboratoryjnej, by sprostać obowiązkom fizyka medycznego w zakładach opieki zdrowotnej (w pracowniach radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej). Zajęcia laboratoryjne odbywają się w pracowniach naukowo-dydaktycznych Wydziału wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę i prowadzone są przez kadrę Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Na kierunku przewidziane są czterotygodniowe praktyki zawodowe odbywane w ZOZach publicznej i niepublicznej służby zdrowia na podstawie umów z potencjalnymi pracodawcami.
Perspektywy dalszego kształcenia: Fizyka medyczna studia II stopnia (magisterskie) na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.
Fizycy medyczni zajmują się kalibracją urządzeń, dobierają dawki promieniowania, obsługują sprzęt medyczny podczas diagnozowania i terapii i współpracują z lekarzami przy takich badaniach i działaniach terapeutycznych, jak:
Student fizyki medycznej:
Absolwent fizyki medycznej posiada szeroką wiedzę z fizyki i medycyny, którą może wykorzystać w pracy w zakładach opieki zdrowotnej, a w szczególności w pracowniach radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej jako specjalista fizyki medycznej po uzyskaniu specjalizacji w tym zakresie.
Aktualną siatkę studiów, wraz z rozpiską przedmiotów i sylabusami znajdziesz TUTAJ.