Fizyka medyczna
Fizyka medyczna, I stopień
Opis kierunku
Zajęcia na kierunku Fizyka Medyczna są prowadzone przez pracowników Instytutu Fizyki Doświadczalnej, Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki oraz pracowników Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajęcia odbywają się w pracowniach dydaktycznych (fizyczne laboratorium dydaktyczne z 40 nowoczesnymi stanowiskami doświadczalnymi, pracownia fizyki nuklearnej i obrazowania medycznego) oraz specjalistycznych pracowniach naukowych Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz w pracowniach klinik Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Fizyka medyczna na UG - co to za studia?
Student fizyki medycznej na gdańskiej uczelni zdobywa szeroką wiedzę z fizyki, opartą na gruntownej wiedzy matematycznej oraz umiejętność pracy laboratoryjnej, by sprostać obowiązkom fizyka medycznego w zakładach opieki zdrowotnej (w pracowniach radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej). Zajęcia laboratoryjne odbywają się w pracowniach naukowo-dydaktycznych Wydziału wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę i prowadzone są przez kadrę Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Na kierunku przewidziane są czterotygodniowe praktyki zawodowe odbywane w ZOZach publicznej i niepublicznej służby zdrowia na podstawie umów z potencjalnymi pracodawcami.
Perspektywy dalszego kształcenia: Fizyka medyczna studia II stopnia (magisterskie) na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.
Co robi fizyk medyczny?
Fizycy medyczni zajmują się kalibracją urządzeń, dobierają dawki promieniowania, obsługują sprzęt medyczny podczas diagnozowania i terapii i współpracują z lekarzami przy takich badaniach i działaniach terapeutycznych, jak:
- aparaty radiologiczne RTG,
- aparaty radioterapii onkologicznej,
- aparaty medycyny nuklearnej,
- aparaty MR
- aparaturę elektromedyczną do fizjoterapii,
- aparaty EKG,
- aparaty EEG,
- aparaty EMG,
- aparaty do hemodializy,
- aparaty promieniolecznictwa dermatologicznego.
Cele kształcenia
Student fizyki medycznej:
- zdobywa wiedzę z fizyki, poszerzoną w zakresie fizyki promieniowania jonizującego;
- poznaje aparat matematyczny potrzebny do opisu zjawisk fizycznych;
- zdobywa wiedzę medyczną z zakresu anatomii, fizjologii, patofizjologii;
- nabywa umiejętność pracy laboratoryjnej (obsługi podstawowej aparatury badawczej, również medycznej, analizy wyników badań i sposobu ich prezentacji);
- uczy się jak wykorzystać wiedzę z fizyki w medycynie, szczególnie w radioterapii, radiologii i w medycynie nuklearnej;
- uzyskuje umiejętności korzystania z nowoczesnych technik informacyjnych, przetwarzania danych, obliczeń matematycznych, stosowania modeli matematycznych i metod statystycznych;
- kontynuuje naukę języka obcego (uzyskując poziom biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy) oraz uczy się języka specjalistycznego z zakresu nauk fizycznych i medycznych.
Perspektywa zatrudnienia
Absolwent fizyki medycznej posiada szeroką wiedzę z fizyki i medycyny, którą może wykorzystać w pracy w zakładach opieki zdrowotnej, a w szczególności w pracowniach radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej jako specjalista fizyki medycznej po uzyskaniu specjalizacji w tym zakresie.
Aktualny program studiów
Aktualną siatkę studiów, wraz z rozpiską przedmiotów i sylabusami znajdziesz TUTAJ.