Bioinformatyka
Opis kierunku
Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG prowadzi na Uniwersytecie Gdańskim interdyscyplinarny kierunek Bioinformatyka. To unikatowy kierunek, którego celem jest przygotowanie Absolwentów do pracy z zastosowaniem technik informatycznych i matematycznych do badania układów biologicznych (m.in. w genetyce) i wykorzystanie ich w biotechnologii. Umiejętność przetwarzania gigantycznej ilości informacji uzyskiwanej w czasie badania genomów i proteomów organizmów żywych jest niezbędna nie tylko w pracy naukowej, ale także w zastosowaniach praktycznych w biologii, biochemii, biofizyce, biotechnologii i medycynie. Stąd zapotrzebowanie na bioinformatyków w instytucjach naukowo-badawczych i komercyjnych. To interdyscyplinarne studia międzywydziałowe. Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG prowadzi je z:
- Wydziałem Biologii UG,
- Wydziałem Chemii UG,
- Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii UG i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Możesz studiować ten kierunek na licencjackich studiach pierwszego stopnia (6 semestrów). Dostępne są w trybie stacjonarnym. Studia na kierunku bioinformatyka na UG w trybie stacjonarnym są bezpłatne.
Matematyka i IT w bioinformatyce - co to za studia?
Bioinformatyka to kierunek oferujący kształcenie w zakresie stosowania technik informatycznych i matematycznych w badaniach biologicznych i medycznych. Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG na tych studiach międzywydziałowych odpowiada za wiedzę i umiejętności związane z kompetencjami matematycznymi i informatycznymi, związanymi z funkcjonowaniem baz danych i ich analizą. W trakcie studiów na bioinformatyce zdobywa się takie kompetencje jak:
- biegłe posługiwanie się systemem operacyjnym Linux,
- programowanie w języku Python,
- zarządzanie dużym projektem informatycznym, połączone z umiejętnością posługiwania się systemem kontroli wersji,
- znajomość technik uczenia maszynowego i ich praktycznego wykorzystania do eksploracji danych wielowymiarowych oraz budowania i walidacji modeli,
- zarządzanie biologicznymi bazami danych, umiejętność przeprowadzenia analizy genomicznej, w tym adnotacji genów,
- znajomość metod rekonstrukcji drzew filogenetycznych z zastosowaniem danych molekularnych,
- umiejętność przewidywania struktury białek,
- umiejętność analizy wyników sekwencjonowania DNA i RNA,
- znajomość zagadnień dotyczących różnorodności biologicznej, taksonomii, biologii komórki, biochemii, biologii molekularnej i genetyki
- modelowanie przy pomocy równań matematycznych zjawisk przyrodniczych,
- stosowanie efektywnych algorytmów i programów komputerowych, konstruujących rozwiązania dla problemów z biologii, medycyny i biotechnologii.
- umiejętność wizualizacji i prezentowania wyników
- metody matematyczne bioinformatyki
- podstawy chemii dla bioinformatyków
- Python z podstawami algorytmiki
- uczenie maszynowe
- metody numeryczne dla bioinformatyków
- techniki eksploracji danych wielowymiarowych
- biologia komórki i metabolizm
- modelowanie struktury biocząsteczek
- bioinformatyczna analiza sekwencji
- biologia molekularna i genetyka
- genomika
Perspektywa zatrudnienia
Absolwent kierunku Bioinformatyka jest przygotowany do podjęcia pracy w firmach badawczo-rozwojowych sektora biotechnologicznego i medycznego, a także w firmach IT zajmujących się rozwojem oprogramowania. Absolwent posiada podstawowe kompetencje niezbędne do prowadzenia własnej firmy.
Aktualny program studiów
Aktualną siatkę studiów, wraz z rozpiską przedmiotów i sylabusami znajdziesz TUTAJ.