Fizyka medyczna
Fizyka medyczna, II stopień
Opis kierunku
Studia na kierunku fizyka medyczna na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Absolwent fizyki medycznej posiada szeroką wiedzę z fizyki i medycyny, którą może wykorzystać w pracy w zakładach opieki zdrowotnej, a w szczególności w pracowniach radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej.
Co robi fizyk medyczny?
Fizycy medyczni zajmują się kalibracją urządzeń, dobierają dawki promieniowania, obsługują sprzęt medyczny podczas diagnozowania i terapii i współpracują z lekarzami przy takich badaniach i działaniach terapeutycznych, jak:
- aparaty radiologiczne RTG,
- aparaty radioterapii onkologicznej,
- aparaty medycyny nuklearnej,
- aparaty MR
- aparaturę elektromedyczną do fizjoterapii,
- aparaty EKG,
- aparaty EEG,
- aparaty EMG,
- aparaty do hemodializy,
- aparaty promieniolecznictwa dermatologicznego.
Fizyka medyczna na UG - co to za studia?
Student fizyki medycznej na gdańskiej uczelni zdobywa szeroką wiedzę w z fizyki, opartą na gruntownej wiedzy matematycznej oraz umiejętność pracy laboratoryjnej, by sprostać obowiązkom fizyka medycznego w zakładach opieki zdrowotnej (w pracowniach radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej). Zajęcia laboratoryjne odbywają się w pracowniach naukowo-dydaktycznych Wydziału wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę i prowadzone są przez kadrę Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Cele kształcenia
Student Fizyki medycznej:
- pogłębia wiedzę z fizyki (szczególnie fizyki jądrowej) i jej zastosowań w medycynie;
- zdobywa wiedzę z zakresu prawa atomowego i uregulowań pokrewnych;
- poznaje teoretycznie i praktycznie nowoczesne metody diagnostyczne;
- zdobywa wiedzę praktyczną jak zastosować właściwą metodę naukową podczas wykonywanych procedur diagnostycznych i terapeutycznych;
- uczy się interpretacji i prezentacji wyników badań eksperymentalnych i teoretycznych, również pod kątem statystycznym;
- doskonali umiejętności komunikacji między specjalistami z dziedziny fizyki i medycyny;
- pogłębia wiedzę z zakresu posługiwania się bazami danych medycznych.
Perspektywa zatrudnienia:
Absolwent Fizyki medycznej może podjąć pracę w zakładach opieki zdrowotnej, a w szczególności pracowniach radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej jako specjalista fizyki medycznej po uzyskaniu specjalizacji w tym zakresie.
Aktualny program studiów
Aktualną siatkę studiów, wraz z rozpiską przedmiotów i sylabusami znajdziesz TUTAJ.