Dzień Otwarty (nie tylko) dla dziewczyn 20 kwietnia 2023!

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego po raz kolejny bierze udział w akcji Fundacji Perspektywy Dziewczyny do ścisłych. Akcja ta, obok siostrzanej akcji Dziewczyny na politechniki, ma na celu zachęcenie przekonanie licealistek oraz uczennic techników do podjęcia studiów na kierunkach inżynierskich oraz ścisłych.

Zapraszamy wszystkie maturzystki i wszystkich maturzystów, a także każdego kto sympatyzuje z naukami ścisłymi do odwiedzenia naszego Wydziału - 20 kwietnia. Przygotowaliśmy szereg wydarzeń i atrakcji, dzięki którym wszyscy zainteresowani będą mogli poznać ofertę Wydziału, wziąć udział w przygotowanych specjalnie dla nich wykładach i warsztatach, czy po prostu porozmawiać ze studentami naszego Wydziału o studiowaniu na Uniwersytecie Gdańskim. Oni też kiedyś mieli podobne wątpliwości przy wyborze kierunku studiów – teraz chętnie pomogą młodszym koleżankom i kolegom.

Większość wydarzeń będzie miała miejsce w godzinach 10.00-14.00 w nowym budynku Instytutu Informatyki, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytet Gdański, ul. Wita Stwosza 57, Gdańsk: link do lokalizacji. Dodatkowo o godz. 17.00 zapraszamy na drugi panel dyskusyjny "Sztuczna inteligencja: wyzwania i możliwości dla młodych specjalistek"  współorganizowany w ramach programu Fundacji Perspektywy Women in Tech Community.

Szczegółowy program wydarzenia:

1. Przyjdź i porozmawiaj ze studentami naszych kierunków – stoiska kierunkowe:
    • Matematyka
    • Modelowanie matematyczne i analiza danych
    • Bioinformatyka
    • Informatyka, profil praktyczny
    • Informatyka, profil ogólnoakademicki
    • Fizyka; Fizyka medyczna; Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna – stoisko połączone z pokazami fizycznymi prowadzonymi przez studentów kół naukowych: KN Fizyków i KN Siwert
  2. Dowiedz się jak Uczelnia może wesprzeć Cię w Twojej karierze zawodowej – stoisko Biura Karier UG
  3. Strefa pracodawców – zobacz z jakimi firmami współpracuje Wydział MFiI UG i poznaj swoich potencjalnych przyszłych pracodawców! Wśród zaproszonych gości Aplitt i Cisco, sala 1.18
  4. Przygotowaliśmy dla Ciebie materiały filmowe o UG, naszym kampusie i poszczególnych kierunkach studiów – odpocznij w sali kinowej, sala 2.13.
  5. Escape Room – Chernobyl.
    A travel back in time to April 1986 – it’s your turn to avert the course of the events and prevent the disaster at the nuclear plant in Chernobyl. Solve all the riddles, challenges and puzzles before it’s too late.  (Escape room created by Robert Butnarasu),  sala 3.14.
  6. Godz. 10.00-11.00, sala 1.14: Weź udział w panelu dyskusyjnym, którego tematem przewodnim są Kobiety w IT . Wśród zaproszonych gości Pani Kamila Węgrzyn - Leader Business Operations, Cisco Customer Experience oraz Pani Olha Babicheva studentka UG oraz stażystka Intela, ubiegłoroczna stypendystka Fundacji Perspektywy oraz Intela oraz Pani Aleksandra Tejszerska asystent naukowo-dydaktyczny w Instytucie Informatyki na Uniwersytecie Gdańskim i Project Manager, Team Leader i Frontend Developer w firmie informatycznej zajmującej się przede wszystkim wytwarzaniem oprogramowań medycznych.
  7. Godz. 11.30-13.00, sala 1.14: Warsztaty firmy Amazon „Odkryj swój potencjał - kobiety w technologiach". Magdalena Sykut - SD Engineer, Amzaon Key of Business, Katarzyna Kończalska - SD Engineer, Alexa.   Jakie są najczęstsze wyzwania, przed którymi stają kobiety w branży technologicznej? Jakie uprzedzenia wszyscy musimy przezwyciężyć? Jak wyglądałby świat, gdyby decyzje były podejmowane przez zróżnicowaną grupę? Dołącz do naszego motywacyjnego warsztatu już 20 kwietnia o XX:XX. Magdalena Sykut (Amazon Key for Business) i Kasia Konczalska (Alexa) omówią obecną sytuację kobiet w branży technologicznej - jej przyczyny, skutki i propozycje rozwiązań.
  8. Cykl wykładów sala 1.15:
    Godz. 10.00-11.00: Kobiety w matematyce – dr Nikodem Mrożek
    Godz. 13.00-14.00: Kwantowe Cyberbezpieczeństwo - dr hab. Marcin Pawłowski, prof. UG
  9. Jak wygląda praca fizyka? Możliwość odwiedzenia pracowni fizycznych w Instytucie Fizyki Doświadczalnej.
  10. Zagraj w szachy z Mistrzynią! - Pani Honorata Kucharska, studentka informatyki, szachowa mistrzyni FIDE zaprasza na partyjkę szachów i/lub do rozmowy o studiowaniu na Wydziale MFiI UG - hol I piętro.
  11. Stoiska kół naukowych:
    • Robomaniacs - koła naukowe informatyków, s.2.14
    • Kuźnia - koło naukowe informatyków, hol parter
    • Koło Naukowe Matematyków zapraszają do Kawiarenki Szkockiej - poczuj klimat przedwojennego Lwowa! -s. 2.06
    • Deep Dive - poznaj proste modele uczenia maszynowego - hol parter.
  12. Fizycy prezentują: Pokaz samochodzików napędzanych wodorem!
  13. Nauki ścisłe nie muszą być nudne! – Zapraszamy Cię do gry wydziałowej Ścisłym tropem po UG, w którym zmierzysz się z zadaniami dotyczącymi matematyki, fizyki i informatyki! Po ukończeniu gry dowiesz się jakie masz predyspozycje: do studiowania matematyki, fizyki czy informatyki!
  14. Salon Gier! Zagraj ze studentami naszego Wydziału w sali 2.06.
  15. Wystawa na temat historii informatyki + konkurs!
  16. Godz. 17.00: "Sztuczna inteligencja: wyzwania i możliwości dla młodych specjalistek". – panel dyskusyjny współorganizowany w ramach programu Fundacji Perspektywy Women in Tech Community. Udział w wydarzeniu wymaga wcześniejszej rejestracji na stronie https://evenea.pl/pl/wydarzenie/meetup-PWITC-Gdansk

Data publikacji: wtorek, 4. Kwiecień 2023 - 09:46; osoba wprowadzająca: Marta Frankowska Ostatnia zmiana: czwartek, 20. Kwiecień 2023 - 07:06; osoba wprowadzająca: Marta Frankowska