Medale Fieldsa

Przyznano tegoroczne Medale Fieldsa. Jest wątek gdański!

Medal Fieldsa, zwany też matematycznym Noblem przyznawany jest co cztery lata (od 1936 r.) przez Międzynarodową Unię Matematyczną za wyjątkowe osiągnięcia w matematyce. Ufundowane przez kanadyjskiego matematyka Johna Charlesa Fieldsa wyróżnienie może trafić do dwojga, trojga lub czworga naukowców, którzy nie ukończyli jeszcze 40 roku życia.

Nagrody wręczane są podczas Międzynarodowego Kongresu Matematyków – największej na świecie konferencji poświęconej tej dziedzinie nauki. Podczas tegorocznej ceremonii, która odbyła się 5 lipca w fińskich Helsinkach wyróżnienia odebrało czworo laureatów: Hugo Duminil-Copin, June Huh, James Maynard oraz Maryna Wiazowska.

Maryna Wiazowska, pochodząca z Kijowa matematyczka jest drugą w 86-letniej historii medalu kobietą, której przyznano to prestiżowe wyróżnienie. Pierwszą laureatką tej nagrody została w 2014 r. irańska matematyczka Maryam Mirzakhani.

Ciekawostką jest fakt, że June Huh wygłosił w roku 2018 jubileuszowy XX Wykład im. Andrzeja Jankowskiego pt. Hard Lefschetz and Hodge-Riemann for finite geometries. Wykład im. Andrzeja Jankowskiego organizowany jest corocznie w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Gdańskiego i ma na celu upamiętnienie postaci wybitnego gdańskiego matematyka, który był prekursorem topologii algebraicznej w Polsce. Gościło na nim wielu wybitnych matematyków, w tym medalistów Fieldsa, ale pierwszy raz zdarzyło się, że wygłoszenie wykładu w Gdańsku poprzedziło przyznanie Medalu.

Drodzy matematycy, jeśli aspirujecie do ważnych nagród, nie zaszkodzi odwiedzić Gdańsk!

Zdjęcia zaczerpnięto ze strony: https://www.mathunion.org/imu-awards/fields-medal/fields-medals-2022

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 13. Lipiec 2022 - 12:44; osoba wprowadzająca: Rafał Lutowski Ostatnia zmiana: środa, 13. Lipiec 2022 - 12:45; osoba wprowadzająca: Rafał Lutowski