Sukces zespołu z Instytutu Informatyki na Hackathonie QLFuture!

Tegoroczny QLFuture Hakcathon dotyczący obliczeń kwantowych, organizowany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) odbywał się pod hasłem „Health & Safe”. Podzielony był na dwie kategorie: Concept i Tech. Z Wydziału MFiI UG jako zespół o nazwie IIDQI brali udział w tym wydarzeniu dr hab. Karol Horodecki i dr Jan Tuziemski – pracownicy Instytutu Informatyki z Zakładu Informatyki Kwantowej, mgr Leonard Sikorski – doktorant, jak również bliski współpracownik zakładu dr inż. Marek Winczewski. Zespół zdobył główną nagrodę w kategorii Tech!

Spośród zaproponowanych problemów wybrali wyzwanie w kategorii Tech, podane przez firmę Capgemini. Problem polegał na sprawdzeniu, czy w danym genomie znajduje się wycinek (podciąg nukleotydów) odpowiedzialny za chorobę anemii lub znajduje się podciąg różniący się od chorobowego wzorca o co najwyżej 10% jego długości. Celem było w ciągu 24 godzin zaproponowanie, w jakimś sensie nowatorskiego, rozwiązania problemu za pomocą kwantowego komputera. Następnie zaimplementowanie go na maszynie lub symulatorze maszyny IBM i porównanie jego złożoności ze złożonością możliwie najszybszego klasycznego algorytmu rozwiązującego ten problem. W tym czasie należało także stworzyć zwartą, 5-minutową prezentację, która podsumowuje wyniki pracy w formacie ustalonym przez organizatorów.  Praca w budynku Future Labs należącym do PCSS przebiegała w miłej atmosferze profesjonalnie przygotowanego wydarzenia, zarówno pod względem logistycznym jak i zapewnienia pomocy mentorów którzy wspierali wysiłki uczestników.

Pierwszy wkład zespołu IIDQI w rozwiązanie problemu stanowiło zaproponowanie obwodu kwantowego, który realizuje znalezienie wszystkich dopuszczalnych wycinków genomu, (nie podanego explicite w dostępnych materiałach online) oraz jego implementację na symulatorze obliczeń kwantowych.   Drugi wkład stanowiło przejrzenie literatury pod kątem najszybszego rozwiązania tego problemu na standardowym komputerze i określenie złożoności “kwantowego” rozwiązania. Zespół odnalazł publikację z 2020 roku, która rozwiązuje problem na klasycznym komputerze szybciej niż można się tego było spodziewać.

Opisane wydarzenie wpisuje się w nurt weryfikowania skali zysków pochodzących z obliczeń kwantowych, ważny dla firm i ośrodków naukowych zainteresowanych przyspieszeniem kwantowym ich obliczeń w przyszłości.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Zapraszamy do obejrzenia relacji https://www.youtube.com/watch?v=fkCcQsoF4po

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 22. Kwiecień 2024 - 21:46; osoba wprowadzająca: Marta Frankowska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 22. Kwiecień 2024 - 21:50; osoba wprowadzająca: Marta Frankowska