Profil praktyczny

Informatyka, profil praktyczny

Opis kierunku inf_prakt

Studia na kierunku informatyka o profilu praktycznym są projektem nowym i unikalnym. W pracach nad programem studiów zaangażowane były firmy z branży IT, takie jak Kainos Polska,  Jit Team,  PGS Software, Aspire Systems Poland, StateStreet Poland, LPP, Atena czy Intel. Celem studiów jest kształcenie uniwersalnie wykształconych informatyków ze szczególnym naciskiem położonym na rozwój kompetencji programistycznych. Studenci poznają współczesne języki programowania (takie Python, Scala, JavaScript, Java i techniki programowania funkcyjnego i obiektowego. Uczą się wytwarzać oprogramowanie zarówno po stronie serwerowej (backend) jak i klienckiej (frontend) także poprzez wykorzystanie wybranych frameworków takich jak Spring, Akka czy React. Na kierunku oferowana jest specjalność: Programista aplikacji webowych.

Co wyróżnia ten kierunek?

Pracodawcy branży IT aktywnie uczestniczą w procesie kształcenia, prowadzą wybrane zajęcia obowiązkowe (na przykład Współczesne Zastosowania Informatyki wspólnie z firmą Jit Team, Zarządzanie projektem informatycznym – wspólnie z firmą Kainos) a także opracowują i prowadzą przedmioty fakultatywne (na przykład firma Scalac).

Studia o profilu praktycznym wyróżnia także infrastruktura przeznaczona do nauki. Oprócz nowych laboratoriów bogato wyposażonych w komputery i sprzęt multimedialny wszyscy studenci otrzymują dostęp do nowego klastra obliczeniowego. Już od pierwszych lat studiów studenci uczą się na indywidualnych maszynach wirtualnych pracujących zarówno na systemach Windows jak i Linux, sprawują nad nimi pełną kontrolę i posiadają uprawnienia administratora. Na kolejnych latach budują z takich maszyn własne klastry poznając rozwiązania chmurowe oraz z zakresu DevOps: orkiestracji (Kubernetes) oraz konteneryzacji (Docker) usług.

Klaster jest również wykorzystywany do nauki i eksperymentów z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Praktyki zawodowe

Ważnym elementem studiów jest 6-miesięczna obowiązkowa praktyka studencka.

Perspektywa zatrudnienia

Absolwenci kierunku Informatyka, profil praktyczny, znajdują zatrudnienie głównie jako programiści w firmach wytwarzających oprogramowanie, głównie z branży IT. Pracują zarówno w projektach frontendowych jak i backendowych jako tzw. full stack developer.

Kierunek okiem studenta

link do artykułu

Aktualny program studiów

Aktualną siatkę studiów, wraz z rozpiską przedmiotów i sylabusami znajdziesz TUTAJ.

Data publikacji: sobota, 6. luty 2021 - 13:55; osoba wprowadzająca: Hanna Furmańczyk Ostatnia zmiana: czwartek, 29. Kwiecień 2021 - 10:53; osoba wprowadzająca: Hanna Furmańczyk