Wernisaż wystawy „Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę?” autorstwa Pani dr Karoliny Paterek.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę?” autorstwa Pani dr Karoliny Paterek.

 

15 czerwca o 13.00 w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Karoliny Wojnowskiej-Paterek „Sekrety gwiazd. Co łączy naukę i sztukę? Secrets of the Stars. What links science and art?”.

 

To malarska opowieść o kolorowych mgławicach powstających w wyniku gromadzenia się obłoków pyłu i gazów, które przybierają zaskakujące formy i kolory, stają się inspiracją dla sztuki.  Wystawa malarstwa artystki i architekt Karoliny Wojnowskiej Paterek inspirowana jest tym, co dzieje się w przestrzeniach pomiędzy gwiazdami. Towarzyszy jej katalog wydany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego pod redakcją dr hab. Marcina Wieśniaka, prof. UG

 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie premiera katalogu pod redakcją dr hab. Marcina Wieśniaka, prof. UG.

Okres trwania ekspozycji: 15.06.2023 – 20.08.2023
Kuratorki wystawy: Marta Szaszkiewicz, Magdalena Jaszcza, (Muzeum UG)

 

Karolina Wojnowska-Paterek — doktor w zakresie sztuk pięknych, artystka i architekt. Jej działalność artystyczna ma charakter interdyscyplinarny. Jest członkiem Polskiej Izby Architektów SARP. Przez lata zajmowała się zarówno działalnością artystyczną, jak i projektowaniem, co wywarło wpływ na jej pracę twórczą. Obok malarstwa i rzeźby w jej dorobku artystycznym znajdują się działania związane z szeroko pojętym kształtowaniem przestrzeni, jak eksperymentalne instalacje artystyczne wykorzystujące światło i barwę do kształtowania przestrzeni, wystawiane w muzeach w Polsce i za granicą. Najnowsza instalacja artystyczna, Wanderings of Light, popularyzuje idee mechaniki kwantowej. Zajmuje się także dydaktyką. Była mentorem studiów w międzynarodowym programie “Public Space of Tomorrow”, organizowanym przez Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej i ISOCARP (International Society of City and Regional Planners), w latach 2020-2021 była zatrudniona na etacie naukowo-dydaktycznym na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 12. Czerwiec 2023 - 14:14; osoba wprowadzająca: Aneta Lewicka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 12. Czerwiec 2023 - 14:21; osoba wprowadzająca: Aneta Lewicka