Wydziałowa inauguracja roku akademickiego 2021/2022

W dniu 5 października odbyła się  uroczysta wydziałowa inauguracja roku akademickiego 2021/2022.

Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, prof. dr hab. Piotr Bojarski swoim przemówieniem otworzył uroczystość, po czym oddał głos Prorektorowi ds. Nauki, prof. dr hab. Wiesławowi Laskowskiemu. Mówił on o postrzeganiu naszego Wydziału na tle całej Uczelni, w szczególności podkreślił:

• wagę powołania nowego kierunku Quantum Information Technologies
  • silną pozycję dyscypliny fizyka
  • potencjał, który drzemie w informatyce, szczególnie jeśli chodzi o internacjonalizację, czy współpracę z biznesem
  • działania dyrekcji Instytutu Matematyki przygotowujące wydziałowej matematyki na zmianę pokoleniową
  • reformę administracji Wydziału
  • wzrost liczby prac publikowanych przez pracowników Wydziału z najbardziej prestiżowych czasopismach.

Następnie Pani Prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia dr Barbara Wolnik  przeprowadziła  immatrykulację studentów. Warto tu przytoczyć słowa przysięgi, którą złożyli przedstawiciele studentów I roku:

Wstępując do społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego, ślubuję zdobywać wiedzę i postępować w mądrości, by służyć ludziom gdziekolwiek będę.

Ojczyźnie mojej, moim nauczycielom i kolegom, najbliższym swoim i sobie przyrzekam wierność ideałom humanizmu i tradycjom tolerancji oraz prawość postępowania, odwagę, dociekliwość i pracowitość w dążeniu do prawdy.

Uznając prawa zwierzchności akademickiej i obyczaje społeczności studenckiej – z wolą sprostania moim obowiązkom – przystępuję do wspólnoty budujących godność tego Uniwersytetu i godność stanu akademickiego.

W trakcie uroczystości Prorektor prof. dr hab. Wiesław Laskowski uroczyście promował doktora nauk ścisłych i przyrodniczych, dra Tadeusza Leśniewskiego, a następnie wręczył zasłużonym pracownikom Wydziału nagrody Rektora Uniwersytetu Gdańskiego oraz medale Komisji Edukacji Narodowej.

Następnie, Władze Dziekańskie oraz Rektor złożyli na ręce emerytowanych profesorów – prof. dr. hab. Zbigniewowi Szafrańcowi i dr. hab. Witoldowi Rosickiemu, prof. UG - podziękowania za wieloletnią pracę i wkład na rzecz Wydziału.

Wydarzenie zwieńczył  wykład dr hab. Karola Horodeckiego, prof. UG, pracownika Instytutu Informatyki,  pt. "Kryptografia kwantowa – osiągnięcia i wyzwania.”

Uroczystość uświetnił Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego.

Data publikacji: środa, 6. Październik 2021 - 19:27; osoba wprowadzająca: Hanna Furmańczyk Ostatnia zmiana: środa, 6. Październik 2021 - 20:14; osoba wprowadzająca: Hanna Furmańczyk