Memoriał Urszuli Marciniak

Memoriał Urszuli Marciniak w województwie pomorskim

Urszula Marciniak - założycielka Wydawnictwa Logi

O zawodach

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki po raz drugi zaprasza wszystkich miłośników łamigłówek do udziału w Memoriale Urszuli Marciniak. Memoriał Urszuli Marciniak w województwie pomorskim to otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych organizowane przez Fundację Matematyków Wrocławskich, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydawnictwo Logi. Uczestnikiem zawodów może być każdy, niezależnie od wieku i nieodpłatnie. Zawody mają na celu upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak szerzenia i popularyzowania logicznego myślenia.

 

Do zawodów można się przygotować, rozwiązując zadania z zeszytów i stron internetowych wydawnictwa Logi oraz zadania treningowe Puzzle Games.

 

Terminarz

 • zgłoszenia od 1 XII do 31 XII 2023 (za pomocą formularza dla szkół albo dla zawodników indywidualnych)
 • wysyłanie zadań eliminacyjnych do szkół 9 I 2024
 • eliminacje szkolne 11 I 2024
 • przesyłanie wyników do 20 I 2024
 • ogłoszenie listy finalistów 1 II 2024
 • finał 23 III 2024

 

FINALIŚCI MUM 2024 w pomorskim

Finaliści MŁODZICY

Finaliści JUNIORZY

Finaliści LICEALIŚCI

Finaliści DOROŚLI

 

FINAŁ 23 marca 2024 r.

Serdecznie zapraszamy wszystkich finalistów Memoriału na rozgrywki finałowe, które odbędą się dnia 23 marca 2024 r. w budynku Instytutu Informatyki  Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego:
Ul. Wita Stwosza 57,
80-308 Gdańsk

Harmonogram dnia:

 • 10.00-10.15 – przywitanie finalistów
 • 10.15-11.00 – I runda finałowa
 • 11.15-12.00 – II runda finałowa
 • 12.15-13.00 – III runda finałowa
 • 13.15-14.00 – wykład „Nie wszystko jest takie, jakie się wydaje, czyli o paradoksach w matematyce”, dr . hab. Antoni Augustynowicz, prof. UG
 • 14.15-15.00 – Wielki Finał
 • 16.00-16.30 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
   

Regulamin

Przed zgłoszeniem do zawodów prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

 

Kategorie wiekowe

 • MŁODZICY (kl. 3-5 SP)
 • JUNIORZY (kl. 6-8 SP)
 • LICEALIŚCI (uczniowie szkół średnich)
 • DOROŚLI

 

Zgłoszenia

Uczniowie biorą udział w zawodach tylko za pośrednictwem szkół, w których odbywa się etap eliminacyjny. Mogą wziąć w nim udział także nauczyciele i rodzice. Szkołę zgłasza do zawodów szkolny koordynator za pomocą formularza rejestracyjnego:

Zgłoszenie do Memoriału Urszuli Marciniak - szkoła

Pozostałe osoby dorosłe mogą wziąć udział w eliminacjach on-line, wysyłając indywidualne zgłoszenie przez formularz:

Zgłoszenie do Memoriału Urszuli Marciniak - zawodnik indywidualny.

 

Kontakt

Marta Frankowska

e-mail: promocja_mfi@ug.edu.pl

 

Fundacja Matematyków Wrocławskich o Uli Marciniak

Ula urodziła się w Warszawie 24 III 1977 roku. Ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Była też zamiłowaną poetką, designerką, fotografką i podróżniczką. Od dzieciństwa uwielbiała wymyślać dla innych zagadki, łamigłówki, puzzle, rebusy i gry planszowe. Swoją pasją chciała się dzielić ze wszystkimi. Dwa lata po studiach założyła wydawnictwo Logi i rozpoczęła cykliczne wydawanie początkowo zeszytów z obrazkami logicznymi, a wkrótce szerokiej gamy łamigłówek logicznych w formie papierowej i elektronicznej. Firma okazała się sporym sukcesem. Ula prowadziła ją z wielką pasją. Swoimi zeszytami sponsorowała niezliczoną ilość szkolnych konkursów, a egzemplarze archiwalne wysyłała do... zakładów karnych. Egzemplarze "Obrazków logicznych" i "Logi-mixów", które wyszły spod Jej ręki, od samego początku otrzymywali także laureaci wszystkich konkursów organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich.

O swojej działalności pisała tak: Urodziłam się w czasach, kiedy nie było internetu, a łamigłówek w kioskach było naprawdę niewiele. Trzeba więc było wymyślać samemu! Studiowałam matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie można było na co dzień mieć do czynienia z logiką, zadaniami, główkowaniem, więc - choć nie byłam najlepszą studentką - to okres studiów wspominam bardzo miło. W 2003 roku pracowałam w ówczesnym Generali, a w wolnym czasie rozwiązywałam obrazki logiczne. Miałam zawsze dużo zagranicznych gazetek z łamigłówkami, które z wszelakich podróży przywoził mi mój tata. Zaczęłam patrzeć jakie mają tytuły, okładki, środki, papier, ceny... Zaczęłam kalkulować i projektować. Tak więc gdy w Generali objęły mnie zwolnienia grupowe, to ucieszyło mnie to niezmiernie i tak oto znalazłam się w Urzędzie Gminy Bielany w Warszawie i zarejestrowałam LOGI. Do dziś LOGI jest moją miłością i moją pasją. Stale staram się tę firmę rozwijać i udoskonalać. Staram się utrzymywać miesięczniki na wysokim poziomie, zarówno merytorycznym, jak i jakościowym (gruby, dobrej jakości papier, lakierowana okładka i sprawdzona drukarnia). Oczywiście zawsze z niecierpliwością czekam na Wasze komentarze i opinie i cieszy mnie każde miło słowo, które od Was otrzymuję. Dziękuję, że jesteście ze mną na dobre i na złe :)

Wspólnie z Ulą planowaliśmy organizację w 2016 roku I Mistrzostw Dolnego Śląska w Łamigłówkach. Niestety w czerwcu 2016 roku pokonała ją bezlitosna choroba. Ula odeszła w wieku zaledwie 39 lat - do końca kreatywna, szlachetna i piękna. Jej dzieło jest nadal kontynuowane przez rodzinę i przyjaciół z pożytkiem dla nas wszystkich.
Zobacz też prezentację na dole strony oraz wysłuchaj audycji Magdaleny Merty w PR poświęconej Uli Marciniak i Memoriałowi.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 12. Grudzień 2022 - 14:10; osoba wprowadzająca: Marta Frankowska Ostatnia zmiana: wtorek, 5. Marzec 2024 - 09:09; osoba wprowadzająca: Marta Frankowska