nauka

Mgr Natalia Majewska laureatką konkursu Preludium 21

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 8 Grudzień, 2022 - 10:26

Miło nam poinformować, że mgr Natalia Majewska, z Instytutu Fizyki Doświadczalnej, otrzymała finansowanie grantu w konkursie Preludium 21, ogłaszanym przez Narodowe Centrum Nauki.

 

Tytuł grantu: Analiza mechanizmu wygaszania luminescencji w tlenkach aktywowanych jonami Cr3+ z wykorzystaniem pomiarów temperaturowej zależności fotoprzewodnictwa.

 

Kwota przyznanych środków: 70.000 zł

 

Nagroda Nobla z fizyki w 2022 r. dla Antona Zeilingera

Ostatnia modyfikacja: środa, 5 Październik, 2022 - 08:02

W czasie naszej wydziałowej inauguracji roku akademickiego gruchnęła wieść o tegorocznych Nagrodach Nobla z fizyki. Jednym z jej laureatów został doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. Anton Zeilinger. Ponadto otrzymali ją nie mniej znakomici Alain Aspect i John Clauser. Nagroda została przyznana „za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalające naruszenie nierówności Bella i tworzące pionierską naukę o informacji kwantowej”.

„Sięgając po niezbadane” - książka z okazji 30-lecia FNP

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 14 Kwiecień, 2022 - 20:56
12 kwietnia br. odbyła się premiera książki „Sięgając po niezbadane” opublikowanej przez FNP w ramach obchodów 30-lecia. Książka zawiera historie odkryć 30 naukowców wybranych w wyniku bardzo wysokich kryteriów jakościowych (prace znajdujące się w grupie 1% najwyżej cytowanych na świecie w danej dziedzinie). Wśród grona osób, których historie zostały opowiedziane w książce znaleźli się z profesorowie związani z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Informatyki UG: prof. Ryszard, Michał oraz Karol Horodeccy oraz prof. Marek Żukowski.

Dr hab. Karol Horodecki, prof. UG oraz dr Jacek Gruca stypendystami programu Fulbright Senior Award

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 17 Marzec, 2022 - 10:35

Dr hab. Karol Horodecki, prof. UG oraz dr Jacek Gruca w ramach programu stypendialnego Fulbright Senior Award  swoje badania naukowe będą realizować na uczelniach w USA. 

Fulbright Senior Award to program umożliwiający osobom zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucji goszczącej w USA (tj. amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym, instytucji rządowej lub organizacji pozarządowej).

Laureaci konkursów NCN OPUS 21 oraz PRELUDIUM 20 związani z Wydziałem MFI UG

Ostatnia modyfikacja: piątek, 3 Grudzień, 2021 - 13:45

Miło nam poinformować, że pracownicy ICTQT otrzymali dofinansowanie w ramach grantów Narodowego Centrum Nauki w bieżących konkursach:

OPUS 21:

  • prof. dr hab. Michał Andrzej Horodecki, Kwantowe układy otwarte i termodynamiczna teoria zasobów, kwota dofinansowania: 2 093 886,00 zł
  • dr John Harry Selby, Kategoryczne podstawy nieklasyczności natury, kwota dofinansowania: 1 590 880,00 zł

PRELUDIUM 20: