nauka

Mgr Natalia Majewska laureatką konkursu Preludium 21

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 8 Grudzień, 2022 - 10:26

Miło nam poinformować, że mgr Natalia Majewska, z Instytutu Fizyki Doświadczalnej, otrzymała finansowanie grantu w konkursie Preludium 21, ogłaszanym przez Narodowe Centrum Nauki.

 

Tytuł grantu: Analiza mechanizmu wygaszania luminescencji w tlenkach aktywowanych jonami Cr3+ z wykorzystaniem pomiarów temperaturowej zależności fotoprzewodnictwa.

 

Kwota przyznanych środków: 70.000 zł

 

Nagroda Nobla z fizyki w 2022 r. dla Antona Zeilingera

Ostatnia modyfikacja: środa, 5 Październik, 2022 - 08:02

W czasie naszej wydziałowej inauguracji roku akademickiego gruchnęła wieść o tegorocznych Nagrodach Nobla z fizyki. Jednym z jej laureatów został doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. Anton Zeilinger. Ponadto otrzymali ją nie mniej znakomici Alain Aspect i John Clauser. Nagroda została przyznana „za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalające naruszenie nierówności Bella i tworzące pionierską naukę o informacji kwantowej”.

„Sięgając po niezbadane” - książka z okazji 30-lecia FNP

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 14 Kwiecień, 2022 - 20:56
12 kwietnia br. odbyła się premiera książki „Sięgając po niezbadane” opublikowanej przez FNP w ramach obchodów 30-lecia. Książka zawiera historie odkryć 30 naukowców wybranych w wyniku bardzo wysokich kryteriów jakościowych (prace znajdujące się w grupie 1% najwyżej cytowanych na świecie w danej dziedzinie). Wśród grona osób, których historie zostały opowiedziane w książce znaleźli się z profesorowie związani z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Informatyki UG: prof. Ryszard, Michał oraz Karol Horodeccy oraz prof. Marek Żukowski.