Działalność Koła Naukowego Fizyków

W dniach 23-25 października w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni odbywał się szkolny festiwal E(x)plory, który był częścią Gdynia E(x)plory week. Koło Naukowe Fizyków Uniwersytetu Gdańskiego wzięło aktywny udział w festiwalu przygotowując całodzienne pokazy fizyczne, warsztaty, na których uczniowie mogli bawić się fizyką, oraz wykład popularyzujący fizykę. Bardzo cieszymy się, że stanowisko pokazowe, na którym prezentowaliśmy:

- doświadczenia z elektrostatyki, takie jak generator van  der Graffa i zachowanie naładowanej kulki w  kondensatorze,

- figury Chladniego, czyli regularne figury geometryczne tworzące się poprzez gromadzenie kaszy w węzłach generowanej fali stojącej,

- kamerę  termowizyjną,

cieszyły się ogromną popularnością wśród młodzieży szkolnej, która przybyła na festiwal. Nasze stanowiska zostały odwiedzone przez setki uczestników festiwalu.

Na warsztatach zatytułowanych „Zrób to sam” uczestnicy budowali elektromagnesy przy pomocy baterii, drutu oraz gwoździa oraz doświadczalnie potwierdzali ich teoretyczne własności. Poznawali mechanizm generowania prądu, oraz sprawdzali jak  generowane przez nich dźwięki instrumentów wyglądają w postaci widma akustycznego, dowiadując się skąd wynikają różnice w barwie dźwięku.

Data publikacji: poniedziałek, 28. Październik 2019 - 07:22; osoba wprowadzająca: Julita Śmiech Ostatnia zmiana: poniedziałek, 28. Październik 2019 - 07:22; osoba wprowadzająca: Julita Śmiech