Dr Marcin Pawłowski laureatem konkursu First TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Dr Marcin Pawłowski z Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki został laureatem konkursu First TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jest to pierwsza edycja konkursu, w którym młodzi doktorzy z całego świata mogą zdobyć środki na założenie w Polsce swojego pierwszego zespołu badawczego. Zgłoszono do niego 118 projektów, z których tylko dziesięć otrzymało dofinansowanie.

Projekt dra. Pawłowskiego zatytułowany jest: "Kryptografia kwantowa z samotestującymi się urządzeniami". Jego celem jest zbudowanie urządzeń oraz zaprojektowanie dla nich zestawów testów, które umożliwią ich użytkownikom sprawdzenie czy ich komunikacja jest bezpieczna bez potrzeby pokładania zaufania w sprzęt używany do tej komunikacji. Taka sytuacja jest niemożliwa przy zastosowaniu metod klasycznej kryptografii i wymaga jej kwantowego odpowiednika. W założeniu prototypy zaprojektowane w tym projekcie mają być na tyle proste i tanie aby ich zakup i obsługa były w zakresie możliwości małych i średnich przedsiębiorstw. Zapewni im to poziom bezpieczeństwa danych porównywalny z takim, który obecnie dostępny jest wyłącznie dla agencji wywiadowczych. Szeroki dostęp do tanich, super-bezpiecznych i niezawodnych systemów kryptograficznych może znacznie zmniejszyć cyberprzestępczość.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 27. Lipiec 2016 - 10:10; osoba wprowadzająca: Julita Śmiech Ostatnia zmiana: środa, 27. Lipiec 2016 - 10:14; osoba wprowadzająca: Julita Śmiech