Współpraca z pracodawcami
Współpraca Instytutu Fizyki Doświadczalnej z firmami
Prace badawczo-rozwojowe z firmami, przykładem jest firma Bioventures Institute Sp. z o.o. (Polska, Poznań, filia Gdańsk). Współpraca ta z Instytutem Fizyki Doświadczalnej obejmuje następujące zagadnienia badawcze:
· konstrukcja mutantów białka fluorescencyjnego GFP w fuzji z białkami kapsydów bakteriofagów i sztucznych białek poliepitopowych i polisygnałowych z zastosowaniem aparatury do pomiaru widm czasowo-rozdzielczych o rozdzielczości pikosekundowej zbudowanej z przestrajalnego impulsowego źródła światła laserowego, spektrografu i kamery smugowej,
· studia biomolekularne nad czasami życia i siłą oddziaływania białko-DNA z zastosowaniem aparatury do pomiarów zaników fluorescencji metodą synchronicznego zliczania pojedynczych fotonów.
· badania krystalograficzne nad strukturami makro- i nanomolekularnymi białek poliepitopowych oraz ich fuzji z białkami kapsydu bakteriofagów z zastosowaniem dyfraktometru rentgenowskiego.
W ramach efektów końcowych wdrożenia Konsorcjum NEW LOKS [Nowe Wydajne Luminofory do Oświetleń i Koncentratorów Słonecznych (Projekt POIG 01.01.02-02-006/09 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013, Priorytet I, Działanie 1.1 wsparcie badań naukowych dla budowy gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 1.1.2 Strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych] wypracowano następującą ofertę działań badawczo-rozwojowych:
1. Metoda badania charakterystyk spektroskopowych oraz lokalizacji poziomów energetycznych jonów ziem rzadkich w pasmie wzbronionym z użyciem komór wysokociśnieniowych z kowadłami diamentowymi (DAC).
2. Metoda stabilizacji wyższego stanu ładunkowego (n+1)+ jonu lantanowca (RE) w układzie Ortokrzemian Strontu – Eu2+/Eu3+ w warunkach redukcji w celu otrzymywania luminoforów w ww. układzie.
3. Metoda testowania potencjalnej barwy luminoforu za pomocą wysokiego ciśnienia.
Firmy zainteresowane tego typu współpracą prosimy o kontakt: sekretariat@ifd.ug.edu.pl.
Współpraca z pracodawcami - Informatyka
Instytut Informatyki prowadzi stałą współpracę z pracodawcami. Na Wydziale istnieje Rada Konsultacyjna tego kierunku, w której zasiadają przedstawiciele pracodawców. Rada Konsultacyjna jest ciałem doradczym i opiniotwórczym w zakresie programów studiów.
Współpraca z poszczególnymi firmami z branży IT ma również wymiar praktyczny:
- studenci realizują swoje projekty w ramach przedmiotu Projekt zespołowy pod okiem przedstawicieli firm
- studenci odbywają dodatkowe staże (często staż w firmie jest nagrodą w konkursach, które odbywają się na Wydziale)
- niektóre przedmioty dla studentów prowadzone są przy współudziale pracodawców
- firmy organizują na Wydziale dodatkowe warsztaty/wykłady dla studentów
Firmy zainteresowane podjęciem współpracy z Wydziałem proszone są o kontakt: