fbpx Prof. Ryszard Horodecki oraz Prof. Marek Żukowski nowymi członkami PAN | Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki

Prof. Ryszard Horodecki oraz Prof. Marek Żukowski nowymi członkami PAN

W dniu 5 grudnia Zgromadzenie Ogólne Polskiej Akademii Nauk wybrało prof. dr. hab. Ryszarda Horodeckiego członkiem rzeczywistym Akademii. Jednocześnie prof. Marek Żukowski został wybrany członkiem korespondentem.

Członków Akademii wybiera się spośród najwybitniejszych naukowców. Dzielą się na dwie grupy - członków rzeczywistych i członków korespondentów. Status członka PAN otrzymuje się dożywotnio.

Panowie Ryszard Horodecki i Marek Żukowski są profesorami fizyki teoretycznej Uniwersytet Gdański. Specjalizują się w kwantowej teorii informacji. Prof. Marek Żukowski sprawuje funkcję dyrektora nowo powstałego Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych. Prof. Ryszard Horodecki jest twórcą Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku, gdzie przez wiele lat pełnił funkcje dyrektora. Obydwaj są laureatami Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej potocznie zwanej polskim Noblem.

Nowi członkowie PAN
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Aneta Lewicka