Międzynarodowa konferencja ICSSUR 2015

Gdańsk, 23 czerwca 2015 r.

Czym są i jak wykorzystać technologie kwantowe? Jak działają najnowsze optyczne układy fotoniki zintegrowanej? Co to jest makroskopowe splątanie kwantowe i gdzie przebiega granica świata kwantów? Jak manipulować pojedynczymi atomami w kosmicznie niskich temperaturach? Z czego można zbudować kwantowy komputer i w jaki sposób przesłać informację kwantową między Ziemią a satelitą na orbicie?

W dniach 29 czerwca - 3 lipca Uniwersytet Gdański będzie gościł najwybitniejszych naukowców z całego świata, którzy będą dyskutować o optyce kwantowej, fizyce atomowej oraz informacji kwantowej w czasie prestiżowej, międzynarodowej konferencji ICSSUR 2015 – 14th International Conference on Squeezed States and Uncertainty Relations. Cykl konferencji ICSSUR dotyczy tzw. kwantowych stanów ścieśnionych i zasady nieoznaczoności. Zasada nieoznaczoności została wprowadzona w 1927 roku przez twórcę teorii kwantów, Wernera Heisenberga, i jest jedną z podstawowych cech świata atomów. Stany ścieśnione to takie, w których ta zasada nadal obowiązuje, ale przestaje być symetryczna: pewne wielkości są prawie dobrze określone, a inne, tzw. komplementarne, bardzo mocno nieoznaczone.

Konferencje ICSSUR są organizowane od roku 1990, co dwa lata, w różnych miejscach Globu: w 2009 r. gospodarzem był Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu (Czechy), w 2011 r. konferencja odbyła się w Foz do Iguaçu w Brazylii, a w 2013 r. organizatorem był Uniwersytet w Erlangen-Norymberdze (Niemcy). Do Polski spotkanie zagości po raz pierwszy.

Obrady zgromadzą przeszło 100 najwybitniejszych fizyków, zajmujących się zarówno teorią jak i eksperymentem. Referaty wygłoszą m.in. takie sławy jak prof. Iwo Białynicki-Birula (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, w zeszłym roku „Polski Nobel” – Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za zasadę nieoznaczoności dla fotonów – cząstek światła), prof. Paul Kwiat (University of Illinois w Urbana-Champain, USA), prof. Eugene Polzik (Niels Bohr Institute, Dania) oraz doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Anton Zeilinger (Universität Wien, Austria, Prezes Austriackiej Akademii Nauk). Ogółem, wygłoszonych zostanie około 80 wykładów.

Zaszczyt organizacji konferencji przypada Instytutowi Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwesytetu Gdańskiego. Wybór Uniwersytetu Gdańskiego nie jest przypadkowy. Tutaj pracują dwaj laureaci Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: prof. Ryszard Horodecki i prof. Marek Żukowski. Tu działa Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej, szeroko znane m.in. z corocznych międzynarodowych sympozjów naukowych gromadzących liderów informatyki kwantowej. Realizowane są także liczne prestiżowe projekty naukowe, w tym jeden z trzech przyznanych Polsce europejskich grantów European Research Council Advanced Grant, kierowany przez prof. Horodeckiego. Komitet organizacyjny konferencji składa się z prof. Marka Żukowskiego, dr Magdaleny Stobińskiej, prof. UG Wiesława Laskowskiego, dr hab. Marcina Wieśniaka, prof. Ryszarda Horodeckiego, prof. Michała Horodeckiego i prof. Pawła Horodeckiego. Wieloletnim, honorowym przewodniczącym konferencji jest prof. Young Suh Kim z University of Maryland, USA. Strona internetowa konferencji: http://www.icssur2015.pl/

W 2015 roku, Międzynarodowym Roku Światła, Polska stała się centrum, do którego przyjeżdżają najznakomitsi fizycy kwantowi. W terminie 6-10 lipca w Warszawie będzie miała miejsce kolejna duża konferencja w tej dziedzinie: CEWQO 2015 – 22nd Central European Workshop on Quantum Optics. Odbędzie się ona na Uniwersytecie Warszawskim, a przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest prof. Konrad Banaszek. Strona internetowa konferencji: http://cewqo2015.fuw.edu.pl/

Data publikacji: czwartek, 25. Czerwiec 2015 - 12:55; osoba wprowadzająca: Julita Śmiech Ostatnia zmiana: czwartek, 25. Czerwiec 2015 - 12:55; osoba wprowadzająca: Julita Śmiech