Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego juz po raz kolejny bierze udział w akcji Fundacji edukacyjnej Perspektywy Dziewczyny do ścisłych. Akcja ta, obok siostrzanej akcji Dziewczyny na politechniki, ma na celu zachęcenie i przekonanie licealistek oraz uczennic techników do podjęcia studiów na kierunkach inżynierskich oraz ścisłych.
W tym roku otwieramy drzwi nie tylko dla dziewczyn. Zapraszamy wszystkie licealistki i licealistów do odwiedzenia naszego Wydziału stacjonarnie - 7 kwietnia. Przygotowaliśmy szereg wydarzeń, dzięki którym wszyscy zainteresowani będą mogli poznać ofertę Wydziału, wziąć udział w przygotowanych specjalnie dla nich wykładach i warsztatach, czy po prostu porozmawiać ze starszymi koleżankami i kolegami studiującymi już na naszych kierunkach. Oni też kiedyś mieli podobne wątpliwości przy wyborze kierunku studiów – teraz chętnie pomogą następnemu pokoleniu.
Większość wydarzeń będzie miała miejsce w godzinach 10-14 w nowym budynku Instytutu Informatyki, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytet Gdański, ul. Wita Stwosza 57, Gdańsk: link do lokalizacji.
Szczegółowy program wydarzenia:
Przyjdź i porozmawiaj ze studentami naszych kierunków – stoiska kierunkowe:
Dowiedz się jak Uczelnia może wesprzeć Cię w Twojej karierze zawodowej – stoisko Biura Karier UG.
Praca w Intel’u? Czy to osiągalne? – przyjdź i sprawdź – stoisko firmy Intel.
Przygotowaliśmy dla Ciebie materiały filmowe o UG, naszym kampusie i poszczególnych kierunkach studiów – odpocznij w sali kinowej.
Nasi studenci odnoszą sukcesy!
Czworo studentów naszego Wydziału zaprojektowało i stworzyło aplikację Studdy Buddy!, która wspiera studentów w zakresie opanowywania materiału i przeciwdziała zbyt dużej liczbie rezygnacji ze studiów w początkowej fazie kształcenia. Aplikacja ta zwyciężyła w międzynarodowym konkursie MAKEATHON 2021 w ramach inicjatywy SEA UE.
Studenci opowiedzą o swoim projekcie, a dodatkowo można z nimi rozegrać partię domina lub UNO.
Godz. 10-11, 12-14, sala 1.18
Godz. 11-12, aud. 1.14
Cykl wykładów Kobiety w naukach ścisłych - aud. 1.15
Godz. 10-10:45: Kobiety w fizyce – dr Joanna Gondek
Godz. 10:50-11:35: Kobiety w matematyce – dr Nikodem Mrożek
Godz. 11:40-12:20: Wykład on-line prowadzony przez autorkę książki Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki - Karolinę Wasielewską
Godz. 12:25-13:10, aud. 1.15: Spotkanie on-line z firmą Google – informacja nt programów stażowych i nie tylko ...
"Dzien z zycia programistki w Google" - Czy kiedykolwiek zastanawialiście sie jak wygląda życie programistki w Google? Jeśli Was to ciekawi, zapraszamy na wykład Aleksandry Jarmolińskiej, która od ponad dwóch lat pracuje w warszawskim biurze Google jako Software Engineer. Ola opowie o początkach swojej kariery, codziennej pracy oraz o możliwościach jakie Google oferuje dla studentów STEM już od pierwszych lat studiów.
Aleksandra Jarmolińska, Software Engineer - pochodzi z Warszawy, posiada tytuł magistra Bioinformatyki i Biologii systemów z Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktorat z Informatyki, zaraz po skończonych studiach rozpoczęła karierę w Google. Reprezentowała Polskę w strzelectwie podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro i Tokio. Wolny czas spędza grając w gry planszowe oraz ucząc sie jazdy na rolkach.
Na spotkanie zapraszamy maturzystki/maturzystów i studentki/studentów!
Godz. 13:15-14, aud. 1.15:
Prestiżowe stypendium Intel’a w zasięgu ręki. Dlaczego warto aplikować i jak się dobrze przygotować do procesu rekrutacyjnego?
Nowe Technologie dla Dziewczyn - program stypendialny wspierający dziewczyny (maturzystki i studentki) pasjonujące się nowymi technologiami.
Od 8 marca ruszył nabór aplikacji do VIII już edycji! We wrześniu 25 stypendystek otrzyma wsparcie merytoryczne i finansowe w postaci stypendium oraz będzie miało możliwość zdobycia doświadczenia podczas stażu.
Dlaczego warto aplikować i jak się dobrze przygotować do procesu rekrutacyjnego?
Na te i inne pytania odpowie Katarzyna Cichocka, która prowadzi programy skierowane do kobiet w tym program stypendialny Nowe Technologie dla dziewczyn czy ItForShe, dzięki którym młode studentki mają możliwość rozwoju zawodowego i osobistego. Podczas wakacji organizuje staże letnie dla studentów z całej Polski.
Na spotkaniu poznacie również mentorkę, która opowie dlaczego jest mentorką w programie i jak on wpływa na rozwój stypendystek oraz stypendystkę, która opowie o swojej przygodzie z programem.
Na spotkanie zapraszamy maturzystki i studentki!
Interfejs mózgu w przeglądarce- spotkanie ze studentami informatyki KN Kuźnia, aud. 1.14
Studenci zaprezentują jak w prosty sposób odczytać i wyświetlić fale mózgowe w przeglądarce internetowej. Wykorzystają do tego opaski EEG Muse i bibliotekę React.
Warsztaty o godz. 10:00 – 11:00 i 12:00-13:00
Wykład prezesa Koła Naukowego Matematyków - Leonarda Sikorskiego Dlaczego Hardy się mylił? Kilka słów o abstrakcji stosowanej i kryptografii postkwantowej.
Godz. 13-14 , aud. 1.14
Jak wygląda praca fizyka? Możliwość odwiedzenia laboratoriów naukowych w Instytucie Fizyki Doświadczalnej – remontowana część budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki: ul. Wita Stwosza 57, Gdańsk: link do lokalizacji
Godz. 11-13
Laboratorium naukowe Zakładu Fizyki Atomowej (1 piętro)
Laboratorium Biomateriałów i Fizyki Medycznej (2 piętro)
Laboratorium Spektroskopii Fazy Skondensowanej (2 piętro)
Punkty informacyjne – drogowskazy - do aktualnie otwartych pracowni będą znajdować się w holach na 1 i 2 piętrze w skrzydle Instytutu Fizyki Doświadczalnej.
Wystawa nt historii informatyki + konkurs!