Ogloszenie o konkursie otwartym na 2 stanowiska adiunkta w Instytucie Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki UG

Uwaga! Komunikat archiwalny. Jego treść może być już nieaktualna.
Data publikacji
2018-07-19

DZIEKAN
WYDZIAŁU MATEMATYKI, FIZYKI I INFORMATYKI
UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

zgodnie z art. 118a ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1842 z późn. zm.) za zgodą Rektora UG

 

OGŁASZA KONKURS OTWARTY

na 2 stanowiska adiunkta, w pełnym wymiarze czasu pracy,
w Instytucie Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki  UG

 

Do konkursu mogą przystąpić osoby, które spełniają warunki określone w art. 109 ust. 1, art. 114 ust.5 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1842 z późn. zm.) oraz w §80 Statutu UG i odpowiadają kryteriom wskazanym w konkursie.

 

Kandydaci winni złożyć:

  • podanie kandydata o zatrudnienie skierowane do JM Rektora UG,
  • życiorys naukowy (w tym wykaz publikacji naukowych) i plany badawcze (szczegóły poniżej),
  • kwestionariusz osobowy,
  • odpis dyplomu uzyskania stopnia naukowego doktora i ewentualnie odpis dyplomu uzyskania stopnia naukowego doktora habilitowanego,
  • oświadczenie, że Uniwersytet Gdański będzie podstawowym miejscem pracy
  • list rekomendacyjny.

 

Przy ocenie brane pod uwagę będą dotychczasowe osiągnięcia naukowe kandydata
i przydatność dydaktyczna.

 

Preferowana specjalność: fizyka teoretyczna lub fizyka matematyczna

 

Wymagania szczegółowe:

 

  1. tematyka badawcza uprawiana przez kandydata: zagadnienia związane ze specjalizacją Instytutu i aktualnymi planami działalności statutowej Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki (IFTiA), czyli zawarta w następujących obszarach tematycznych:

 

  • Teoria informacji kwantowej: kwantowa kryptografia, stany splątane, splątanie związane, miary splątania, przetwarzanie kwantowej informacji, termodynamika przetwarzania kwantowej informacji, kanały kwantowe, kwantowe obliczenia
  • Fizyka matematyczna: dynamiczne systemy kwantowe i klasyczne, niekomutatywna dynamiczna entropia, dekoherencja w systemach kwantowych, dodatnie i kompletnie dodatnie odwzorowania, kwantowe korelacje
  • Modelowanie systemów złożonych: automaty komórkowe do symulacji zjawisk fizycznych, ekonomicznych i społecznych, dynamika nieliniowa, chaos i fraktale, analiza szeregów czasowych, perkolacje
  • Fizyka atomowa i molekularna: efekty zderzeniowe w systemach dwóch atomów, oddziaływania międzyatomowe, struktura energetyczna systemów wieloatomowych
  • Oddziaływanie światła z systemami atomowymi: stacjonarne oraz zależne od czasu wzbudzenia, efekty kinetyczne indukowane przez światło, wpływ pola magnetycznego na wzbudzenia atomowe i propagację światła
  • Podstawy mechaniki kwantowej: kwantowa interferometria, nierówności Bella, kwantowa komunikacja, algorytmy złożoności komunikacyjnej, kwantowa teleportacja.
  • Astrofizyka: fizyka materii międzygwiazdowej

 

  1. Stopień/tytuł naukowy doktora lub wyższy
  2. Komisja powinna otrzymać jeden list rekomendacyjny z kraju lub zagranicy w formie elektronicznej (skan podpisanego dokumentu) bezpośrednio od osoby rekomendującej na adres dziekanmfi@ug.edu.pl .
  3. Kandydat powinien przedłożyć szczegółowy życiorys naukowy, zawierający wykaz publikacji naukowych, pobytów w ośrodkach zagranicznych, otrzymanych nagród i stypendiów, informacje o uczestnictwie w projektach badawczych finansowanych z różnych źródeł (np. grantów NCN, FNP, UE, ERC), oraz w szczególności listę projektów badawczych w których kandydat był lub jest kierownikiem.
  4. Opis w języku angielskim planowanych badań naukowych, w tym plany wystąpień o finansowanie projektów badawczych ze źródeł zewnętrznych. Preferowani będą kandydaci, którzy już prowadzą tego typu projekty.
  5. Kandydat powinien złożyć uzasadnioną pisemnie deklarację co do możliwości szybkiego podjęcia się prowadzenia (od 1 X 2018) zajęć kursowych dotyczących kursów fizyki i matematyki prowadzonych przez IFTiA. Informacje o tych zajęciach można uzyskać kierując pytania na adres fizwm@univ.gda.pl (dr hab. Wiesław Miklaszewski, prof. UG - zastępca dyrektora Instytutu) oraz deklarację o gotowości do przygotowania i prowadzenia zajęć w języku angielskim w ramach pensum dydaktycznego.
  6. Kandydat może być zaproszony na ewentualną rozmowę kwalifikacyjną z komisją (w terminie dogodnym dla obu stron). Rozmowa będzie dotyczyć jego przygotowania do prowadzenia zajęć dydaktycznych, planów badawczych i planów pozyskiwania środków zewnętrznych na badania naukowe. Rozmowa może odbyć się w formie telekonferencji.

 

Zgłoszenia do konkursu należy składać w Biurze Dziekana Wydziału Matematyki, Fizyki
i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 57, 80-308 Gdańsk, telefon (058) 523-2027; e-mail: dziekanmfi@ug.edu.pl w terminie do 07.09.2018 r.

 

Prosimy o zawarcie w życiorysie naukowym oświadczenia o treści:

 

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Uniwersytet Gdański moich danych osobowych zawartych w dokumentach aplikacyjnych dla potrzeb niezbędnych do realizacji postępowania konkursowego na stanowisko adiunkta w Instytucie Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 roku.

Ponadto oświadczam, iż zostałem  poinformowany o możliwości wycofania zgody w dowolnym momencie oraz, że jej wycofanie nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.”

 

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 14 września 2018 r. Rozstrzygnięcie konkursu jest ostateczne i nie przysługuje od niego odwołanie.

 

Uniwersytet Gdański – Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki zastrzega sobie prawo do zamknięcia konkursu bez wyboru kandydata.

 

Konkurs jest pierwszym etapem określonej w Statucie UG procedury zatrudniania na stanowisku nauczyciela akademickiego, a jego pozytywne rozstrzygnięcie stanowi podstawę do dalszego postępowania.

 

Decyzja o zatrudnieniu zostanie podjęta w trybie określonym w art. 118 ust. 1 i 2 ustawy
z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym.

 

Uczelnia nie zapewnia mieszkania.

Ogłoszenie o konkursie i klauzula informacyjna podpisane przez Dziekana WMFiI oraz kwestionariusze osobowe

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 19 Lipiec, 2018 - 12:02; osoba wprowadzająca: Elżbieta Bandura Ostatnia zmiana: czwartek, 19 Lipiec, 2018 - 13:06; osoba wprowadzająca: Elżbieta Bandura