Profesor Bogumił Linde z Instytutu Fizyki Doświadczalnej odebrał akt nominacyjny profesora nauk fizycznych

Profesor Bogumił Linde z Zakładu Akustyki i Fizyki Jądrowej Instytutu Fizyki Doświadczalnej odebrał dnia 27 września 2016 roku akt nominacyjny profesora nauk fizycznych z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym!

Bogumił Bolesław Juliusz Linde urodził się 14 marca 1947 roku. W 1970 r. przedstawił pracę magisterską pt. „Badania rozkładu kątowego kwantów anihilacyjnych z 2%-wego roztworu chlorofilu w acetonie” w Zakładzie Zastosowań Fizyki Jądrowej w Technice Instytutu Fizyki Doświadczalnej i otrzymał tytuł magistra fizyki. Zaraz po ukończeniu studiów został zatrudniony w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Gdańskiego gdzie pracuje do dzisiaj.

W 1979 r. obronił pracę doktorską pt. „Relaksacja akustyczna w cieczach organicznych o strukturze pierścieniowej", otrzymując stopień doktora nauk fizycznych na Wydziale Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

W roku 1988 przeniósł się na dwa lat do Algierii, gdzie był zatrudniony jako wykładowca fizyki i akustyki na Uniwersytecie w Constantine.

W 1994 wyjechał na krótki staż do Instytutu Fizyki i Techniki Akademii Nauk Turkmenistanu, który umożliwił mu dokończenie pracy habilitacyjnej pt. „Acoustical spectroscopy of cyclic and heterocyclic compounds, ketones and polluted water surface”. Rozprawę doktorską przedstawił w 1997 Radzie Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk fizycznych.

W trakcie swojej dotychczasowej pracy profesor Bogumił Linde prowadził współpracę z wieloma ośrodkami zagranicznymi m in. Instytutem Biofizyki i Fizyki Medycznej Uniwersytetu M. Lutra w Halle, Wyższą Szkołą Techniczną w Merseburgu, Uniwersytetem w Bremie (Niemcy), Uniwersytetami w Kortrijk (Belgia), Saratowie, Moskwie (Rosja) i Aszchabadzie (Turkmenistan). Od 1998 pełnił funkcje kierownika koordynującego te wszystkie współprace uczestnicząc czynnie w programie SOCRATES/ERASMUS wymiany studentów i kadry naukowej.

W trakcie pracy uczestniczył w wielu programach badawczych sterowanych przez PAN i Ministerstwo Nauki i Techniki czy Uniwersytet otrzymując granty KBN, na współpracę z zagranicą, inwestycje i granty na badania w Dubnej.

Jest  autorem i współautorem ponad 200 publikacji (książki, czasopisma, patenty, materiały konferencyjne) głównie o zasięgu międzynarodowym. Był Członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma “Molecular and Quantum Acoustics” oraz pracował jako Guest Editor w czasopismach: Acta Physica Polonica i Ultrasonics.

W ciągu swojej pracy naukowej otrzymał szereg nagród przyznanych przez Polskie Towarzystwo Akustyczne i rektorów Uniwersytetu (17). Był współorganizatorem kilkunastu konferencji międzynarodowych (otrzymując wsparcie Ministerstwa) m.in. International Congress on Ultrasonics - Gdańsk 2011.

W latach 1996-1999, 2001-2002 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora IFD ds. Naukowych, którą pełni dalej od 2012 roku, natomiast od 2002 do 2012 roku pełnił funkcję Dyrektora IFD.Od 1999 pełnił funkcję Kierownika Zakładu Akustyki i Fizyki Ciała Stałego a od 2010 Zakładu Akustyki i Fizyki Jądrowej.

W 1999 roku pracował również na stanowisku profesora ART w Katedrze Fizyki i Biofizyki Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie a później profesora UWM na stworzonym Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie w latach 2000-2001 pełnił funkcję Kierownika Katedry.

Czwartą kadencję jest członkiem Komitetu Akustyki Polskiej Akademii Nauk, w której pełnił funkcję sekretarza ds. współpracy z zagranicą,  a w trzeciej kadencji był przewodniczącym Sekcji Akustyki Molekularnej KA PAN. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Akustycznego, w którym pełnił m in. funkcje przewodniczącego Oddziału Gdańskiego i członka Zarządu Głównego oraz Polskiego Towarzystwa Fizycznego (gdzie był członkiem Sądu Koleżeńskiego przy Zarządzie Głównym).

Od 2004 roku jest członkiem WCU Board (World Congress on Ultrasonics), gdzie od 2005 do 2009 pełnił funkcję sekretarza a po zmianie nazwy ICU (International Congress on Ultrasonics), był The Board Head of  ICU (2011–2015). W latach 2011–2015 był również członkiem  (ICA – International Commission for Acoustics), oraz jest członkiem organizacji EAA (European Acoustical Association), w której pracuje jako członek Advisory Committee for Ultrasonics .

Był i jest członkiem wielu komitetów naukowych szkół, konferencji oraz kongresów akustycznych i ultradźwiękowych.

Autorem zdjęć jest Krzysztof Sitkowski / KPRP

Więcej na stronach:

Data publikacji: czwartek, 29. Wrzesień 2016 - 07:53; osoba wprowadzająca: Wiktoria Kamińska Ostatnia zmiana: wtorek, 4. Październik 2016 - 08:39; osoba wprowadzająca: Wiktoria Kamińska